Albanian Bible

Zanafilla 4

Zanafilla

Return to Index

Chapter 5

1

 

   Ky ėshtė libri i prejardhjes sė Adamit. Ditėn qė Perėndia krijoi njeriun e bėri tė ngjashėm me Perėndinė. 

 

 


2

 

   Ai i krijoi mashkull dhe femėr, i bekoi dhe u dha emrin njeri, ditėn qė u krijuan. 

 

 


3

 

   Adami jetoi njėqind e tridhjetė vjet dhe i lindi njė djalė qė i pėrngjiste, njė lloj nė shėmbėlltyrė tė tij dhe e quajti Seth. 

 

 


4

 

   Mbas lindjes sė Sethit, Adami jetoi tetėqind vjet dhe pati bij dhe bija. 

 

 


5

 

   Kėshtu Adami jetoi gjithsej nėntėqind e tridhjetė vjet; pastaj vdiq. 

 

 


6

 

   Sethi jetoi njėqind e pesė vjet dhe i lindi Enoshi. 

 

 


7

 

   Pas lindjes sė Enoshit, Sethi jetoi tetėqind e shtatė vjet dhe pati bij e bija tė tjerė. 

 

 


8

 

   Kėshtu tėrė koha qė Sethi jetoi qe nėntėqind e dymbėdhjetė vjet; pastaj vdiq. 

 

 


9

 

   Enoshi jetoi nėntėdhjetė vjet dhe i lindi Kenani. 

 

 


10

 

   Mbas lindjes sė Kenanit, Enoshi jetoi tetėqind e pesėmbėdhjetė vjet dhe pati bij e bija tė tjerė. 

 

 


11

 

   Kėshtu Enoshi jetoi gjithsej nėntėqind e pesė vjet; pastaj vdiq. 

 

 


12

 

   Kenani jetoi shtatėdhjetė vjet dhe i lindi Mahalaleeli. 

 

 


13

 

   Mbas lindjes sė Mahalaleelit, Kenani jetoi tetėqind e dyzet vjet dhe pati bij e bija tė tjerė. 

 

 


14

 

   Kėshtu Kenani jetoi gjithsej nėntėqind e dhjetė vjet; pastaj vdiq. 

 

 


15

 

   Mahalaleeli jetoi gjashtėdhjetė e pesė vjet dhe i lindi Jaredi. 

 

 


16

 

   Mbas lindjes sė Jaredit, Mahalaleeli jetoi tetėqind e tridhjetė vjet dhe pati bij e bija tė tjerė. 

 

 


17

 

   Kėshtu Mahalaleeli jetoi gjithsej tetėqind e nėntėdhjetė e pesė vjet; pastaj vdiq. 

 

 


18

 

   Jaredi jetoi njėqind e gjashtėdhjetė e dy vjet dhe i lindi Enoku. 

 

 


19

 

   Mbas lindjes sė Enokut, Jaredi jetoi tetėqind vjet dhe pati bij dhe bija tė tjerė. 

 

 


20

 

   Kėshtu Jaredi jetoi gjithsej nėntėqind e gjashtėdhjetė e dy vjet; pastaj vdiq. 

 

 


21

 

   Enoku jetoi gjashtėdhjetė e pesė vjet dhe i lindi Methuselahu. 

 

 


22

 

   Mbas lindjes tė Methuselahut, Enoku eci me Perėndinė treqind vjet dhe pati bij e bija tė tjerė. 

 

 


23

 

   Kėshtu Enoku jetoi gjithsej treqind e gjashtėdhjetė e pesė vjet. 

 

 


24

 

   Pra Enoku eci me Perėndinė, por nuk u gjend mė, sepse Perėndia e mori me vete. 

 

 


25

 

   Metuselahu jetoi njėqind e tetėdhjetė e shtatė vjet dhe i lindi Lameku. 

 

 


26

 

   Mbas lindjes sė Lamekut, Metuselahu jetoi shtatėqind e tetėdhjetė e dy vjet dhe i lindėn bij e bija. 

 

 


27

 

   Kėshtu Metuselahu jetoi gjithsej nėntėqind e gjashtėdhjetė e nėntė vjet; pastaj ai vdiq. 

 

 


28

 

   Lameku jetoi njėqind e tetėdhjetė e dy vjet dhe i lindi njė bir; 

 

 


29

 

   dhe i vuri emrin Noe, duke thėnė: "Ky do tė na ngushėllojė pėr punėn tonė dhe pėr mundin e duarve tona, pėr shkak tė tokės qė Zoti e ka mallkuar". 

 

 


30

 

   Pasi solli nė kėtė botė Noeun, Lameku jetoi pesėqind e nėntėdhjetė e pesė vjet dhe i lindėn bij e bija tė tjerė. 

 

 


31

 

   Kėshtu Lameku jetoi gjithsej shtatėqind e shtatėdhjetė e shtatė vjet, pastaj ai vdiq. 

 

 


32

 

   Noeut, nė moshėn pesėqind vjeē, i lindi Semi, Kami dhe Jafeti. 

 

 


Zanafilla 6

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: