Albanian Bible

Numrat 12

Numrat

Return to Index

Chapter 13

1

 

   Zoti i foli Moisiut, duke i thėnė: 

 

 


2

 

   "Dėrgo njerėz tė kqyrin vendin e Kanaanit qė unė po u jap bijve tė Izraelit. Do tė dėrgoni njė nga ēdo fis i etėrve tė tyre; tė gjithė tė jenė nga princat e tyre". 

 

 


3

 

   Kėshtu Moisiu i nisi nga shkretėtira e Paranit, simbas urdhrit tė Zotit; tė gjithė kėta ishin krerė tė bijve tė Izraelit. 

 

 


4

 

   Kėta ishin emrat e tyre: Shamua, bir i Zakurit, pėr fisin e Rubenit; 

 

 


5

 

   Shafati, bir i Horit, pėr fisin e Simeonit; 

 

 


6

 

   Kalebi, bir i Jefunehut, pėr fisin e Judės; 

 

 


7

 

   Igali, bir i Jozefit, pėr fisin e Isakarit; 

 

 


8

 

   Hoshea, bir i Nunit, pėr fisin e Efraimit; 

 

 


9

 

   Palti, bir i Rafut, pėr fisin e Beniaminit; 

 

 


10

 

   Gadieli, bir i Sodit, pėr fisin e Zabulonit; 

 

 


11

 

   Gadi, bir i Susit, pėr fisin e Jozefit, domethėnė pėr fisin e Manasit; 

 

 


12

 

   Amieli, bir i Gemalit, pėr fisin e Danit; 

 

 


13

 

   Seturi, bir i Mikaelit, pėr fisin e Asherit; 

 

 


14

 

   Nahbi, bir i Vofsit, pėr fisin e Neftalit; 

 

 


15

 

   Geueli, bir i Makit, pėr fisin e Gadit. 

 

 


16

 

   Kėto janė emrat e personave qė Moisiu dėrgoi pėr tė vėzhguar vendin. Moisiu i vuri Hosheas, birit tė Nunit, emrin e Jozueut. 

 

 


17

 

   Moisiu, pra, i dėrgoi pėr tė vėzhguar vendin e Kanaanit dhe u tha atyre: "Ngjituni qė kėtej nė Negev dhe pastaj nė krahinėn malore, 

 

 


18

 

   pėr tė parė si ėshtė vendi, nė qoftė se populli qė banon aty ėshtė i fortė apo i dobėt, i pakėt nė numėr apo i shumtė; 

 

 


19

 

   si ėshtė vendi ku banon, i mirė apo i keq, si janė qytetet nė tė cilat jeton, a ka kampe ose vende tė fortifikuara; 

 

 


20

 

   dhe si ėshtė toka, pjellore apo e varfėr, nė rast se ka pemė ose jo. Bėhuni trima dhe sillni frytet nga ky vend". Ishte koha kur kishte filluar tė piqej rrushi. 

 

 


21

 

   Ata u ngjitėn, pra, dhe vėzhguan vendin e Tsinit deri nė Rehob, duke hyrė nė tė nga ana e Hamathit. 

 

 


22

 

   U ngjitėn pėrmes Negevit dhe shkuan deri nė Hebron, ku ishin Ahimani, Sheshai dhe Talmai, pasardhės tė Anakut. (Hebronin e kishin ndėrtuar shtatė vjet para Tsoanit nė Egjipt). 

 

 


23

 

   Arritėn pastaj deri nė luginėn e Eshkolit, ku prenė njė degė me njė vile rrushi, qė e mbanin qė tė dy me njė purtekė; dhe morėn gjithashtu shegė dhe fiq. 

 

 


24

 

   Ky vend u quajt lugina e Eshkolit, pėr shkak tė viles sė rrushit qė bijtė e Izraelit prenė aty. 

 

 


25

 

   Mbas dyzet ditėsh ata u kthyen nga vėzhgimi i vendit, 

 

 


26

 

   dhe shkuan tė takojnė Moisiun, Aaronin dhe tėrė asamblenė e bijve tė Izraelit nė shkretėtirėn e Paranit, nė Kadesh; para tyre dhe tėrė asamblesė paraqitėn njė raport dhe u treguan pemėt e vendit. 

 

 


27

 

   Kėshtu para tij raportuan duke thėnė: "Ne arritėm nė vendin ku na dėrgove; aty rrjedh me tė vėrtetė qumėsht dhe mjaltė, dhe kėto janė pemėt e tij. 

 

 


28

 

   Por populli qė banon nė kėtė vend ėshtė i fortė, qytetet janė tė fortifikuara dhe shumė tė mėdha; dhe aty pamė edhe pasardhėsit e Anakut. 

 

 


29

 

   Amalekitėt banojnė nė krahinėn e Negevit; Hitejtė, Gebusejtė dhe Amorejtė banojnė pėrkundrazi nė krahinėn malore, ndėrsa Kananejtė banojnė pranė detit dhe gjatė Jordanit". 

 

 


30

 

   Atėherė Kalebi e qetėsoi popullin qė murmuriste kundėr Moisiut dhe tha: "Le tė ngjitemi menjėherė dhe ta pushtojmė vendin, sepse kėtė mund ta bėjmė me siguri". 

 

 


31

 

   Por njerėzit qė kishin shkuar me tė thanė: "Nuk mund tė sulemi kundėr kėtij populli, sepse ėshtė mė i fortė se ne". 

 

 


32

 

   Kėshtu i paraqitėn njė informacion tė keq pėr vendin qė kishin vėzhguar duke thėnė: "Vendi qė kemi pėrshkuar pėr ta vėzhguar ėshtė njė vend qė i ha banorėt e tij; dhe tė gjithė njerėzit qė kemi parė nė tė janė njerėz me shtat tė lartė. 

 

 


33

 

   Pėrveē kėsaj aty pamė gjigantė (pasardhėsit e Anakut rrjedhin nga gjigantėt), pėrballė tė cilėve na dukej se ishim karkaleca, dhe kėshtu duhet t`u dukeshim atyre". 

 

 


Numrat 14

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: