Albanian Bible

Nehemia 9

Nehemia

Return to Index

Chapter 10

1

 

   Ata qė vunė vulėn e tyre mbi dokumentin ishin: Nehemia, qeveritari, bir i Hakaliahut, dhe Sedekia, 

 

 


2

 

   Serajahu, Azaria, Jeremia, 

 

 


3

 

   Pashuhuri, Amariahu, Malkija, 

 

 


4

 

   Hatushi, Shebaniahu, Maluku, 

 

 


5

 

   Harimi, Meremothi, Obadiahu, 

 

 


6

 

   Danieli, Ginethoni, Baruku, 

 

 


7

 

   Meshulami, Abijahu, Mijamini, 

 

 


8

 

   Maaziahu, Bilgai, Shemajahu. Kėta ishin priftėrinj. 

 

 


9

 

   Levitėt: Jeshua, bir i Azaniahut, Binui nga bijtė e Henadadit dhe Kadmieli, 

 

 


10

 

   dhe vėllezėrit e tyre Shebaniahu, Hodijahu, Kelita, Pelajahu, Hanani, 

 

 


11

 

   Mika, Rehobi, Hashabiahu, 

 

 


12

 

   Zakuri, Sherebiahu, Shebaniahu, 

 

 


13

 

   Hodijahu, Bani dhe Beninu. 

 

 


14

 

   Krerėt e popullit: Paroshi, Pahath-Moabi, Elami, Zatu, Bani, 

 

 


15

 

   Buni, Azgabi, Bebai, 

 

 


16

 

   Adonijahu, Bigvai, Adini, 

 

 


17

 

   Ateri, Ezekia, Azuri, 

 

 


18

 

   Hodijahu, Hashumi, Betsai, 

 

 


19

 

   Harifi, Anatothi, Nebai, 

 

 


20

 

   Magpiashi, Meshulami, Heziri, 

 

 


21

 

   Meshezabeeli, Tsadoku, Jadua, 

 

 


22

 

   Pelatiahu, Hanani, Anajahu, 

 

 


23

 

   Hoshea, Hananiahu, Hasshubi 

 

 


24

 

   Halloheshi, Pilha, Shobeku, 

 

 


25

 

   Rehumi, Hashabnahu, Maasejahu, 

 

 


26

 

   Ahijahu, Hanani, Anani 

 

 


27

 

   Maluku, Harimi dhe Baanahu. 

 

 


28

 

   Pjesa tjetėr e popullit, priftėrinjtė, Levitėt, derėtarėt, kėngėtarėt, Nethinejtė dhe tėrė ata qė ishin ndarė nga popujt e vendeve tė huaja pėr tė ndjekur ligjin e Perėndisė, bashkėshortet e tyre, bijtė e tyre dhe bijat e tyre, domethėnė tėrė ata qė kishin njohuri dhe zgjuarėsi, 

 

 


29

 

   u bashkuan me vėllezėrit e tyre, me mė tė shquarit, dhe u zotuan me mallkim dhe betim se do tė ecnin nė rrugėn e caktuar nga ligji i Perėndisė, qė ishte dhėnė me anė tė Moisiut, shėrbėtorit tė Perėndisė, dhe tė respektonin e tė zbatonin nė praktikė tė gjitha urdhėrimet e Zotit, Zotit tonė, dekretet e tij dhe statutet e tij, 

 

 


30

 

   tė mos u japim bijat tona popujve tė vendit dhe tė mos marrim bijat e tyre pėr bijtė tanė, 

 

 


31

 

   tė mos blejmė asgjė ditėn e shtunė ose nė njė ditė tjetėr tė shenjtė nga popujt qė ēojnė pėr tė shitur ditėn e shtunė ēfarėdo lloj mallrash dhe drithėrash, ta lėmė tokėn tė pushojė ēdo vit tė shtatė dhe tė mos vjelim asnjė borxh. 

 

 


32

 

   U zotuam prerazi tė paguajmė ēdo vit njė tė tretėn e njė sikli pėr shėrbimin e shtėpisė sė Perėndisė tonė, 

 

 


33

 

   pėr bukėt e paraqitjes, pėr blatimin e pėrjetshėm tė ushqimit, pėr olokaustin e pėrjetshėm tė tė shtunave, tė ditėve tė hėnės sė re, tė festave tė caktuara, pėr gjėrat e shenjtėruara, pėr ofertat e bėra pėr mėkatin, pėr shlyerjen e fajit tė Izraelit, dhe pėr ēdo punė tė kryer nė shtėpinė e Perėndisė tonė. 

 

 


34

 

   Pėrveē kėsaj hodhėm short midis priftėrinjve, Levitėve dhe popullit pėr ofertėn e druve qė duhet tė ēohen nė shtėpinė e Perėndisė tonė, ēdo vit nė afate tė caktuara, sipas shtėpive tona atėrore, me qėllim qė tė digjen nė altarin e Zotit, Perėndisė tonė, ashtu siē ėshtė shkruar nė ligj. 

 

 


35

 

   U zotuam gjithashtu tė ēojmė ēdo vit nė shtėpinė e Zotit prodhimet e para tė tokės sonė dhe frytat e para tė ēdo peme, 

 

 


36

 

   dhe tė parėlindurit e bijve tanė dhe tė bagėtisė sonė, ashtu siē ėshtė shkruar nė ligj, dhe me tė pjelljen e parė tė bagėtive tona tė trasha dhe tė imta pėr t`ua paraqitur nė shtėpinė e Perėndisė tonė priftėrinjve qė kryejnė shėrbim nė shtėpinė e Perėndisė tonė. 

 

 


37

 

   Pėrveē kėsaj u zotuam t`u ēojmė priftėrinjve nė dhomat e shtėpisė sė Perėndisė tonė prodhimet e para tė brumit tonė, ofertat tona, frutat e ēdo peme, mushtin dhe vajin, dhe Levitėve tė dhjetėn e tokės sonė; vetė Levitėt do tė marrin tė dhjetėn pjesė nė tė gjitha qytetet ku ne punojmė. 

 

 


38

 

   Njė prift, pasardhės i Aaronit, do tė jetė me Levitėt kur ata do tė marrin tė dhjetat; dhe Levitėt do ta ēojnė tė dhjetėn e sė dhjetės nė shtėpinė e Perėndisė tonė, nė dhomat e thesarit, 

 

 


39

 

   sepse nė kėto dhoma bijtė e Izraelit dhe bijtė e Levit do tė sjellin ofertat e grurit, tė mushtit dhe tė vajit; kėtu janė veglat e shenjtėrores, priftėrinjtė qė kryejnė shėrbimin, derėtarėt dhe kėngėtarėt. Ne nuk do ta braktisim shtėpinė e Perėndisė tonė. 

 

 


Nehemia 11

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: