Albanian Bible

Jobi 11

Jobi

Return to Index

Chapter 12

1

 

   Atėherė Jobi u pėrgjigj dhe tha: 

 

 


2

 

   "Pa dyshim ju jeni njerėz tė urtė, dhe dituria do tė marrė fund me ju. 

 

 


3

 

   Edhe unė kam mendje si ju, dhe nuk bie mė poshtė se ju; pėrveē kėsaj, kush nuk i di gjėrat si kėto? 

 

 


4

 

   Jam bėrė gazi i miqve tė mi; unė, tė cilit Perėndia i pėrgjigjej kur i drejtohesha; tė drejtin, tė ndershmin, e kanė vėnė nė lojė. 

 

 


5

 

   Njė llambė, e pėrēmuar nė mendimet e atyre qė jetojnė nė mes tė tė mirave, ėshtė pėrgatitur pėr ata tė cilėve u merren kėmbėt. 

 

 


6

 

   Ēadrat e cubave pėrkundrazi janė tė qeta dhe e ndjejnė veten tė sigurt ata qė provokojnė Perėndinė dhe qė e hyjnizojnė forcėn e tyre. 

 

 


7

 

   Por pyeti tani kafshėt dhe do tė tė mėsojnė, zogjtė e qiellit dhe do tė ta thonė, 

 

 


8

 

   ose foli tokės, dhe ajo do tė tė mėsojė, dhe peshqit e detit do tė ta tregojnė. 

 

 


9

 

   Midis tėrė kėtyre krijesave, cila nuk e di qė dora e Zotit i ka bėrė kėto? 

 

 


10

 

   Ai ka nė dorė tė tij jetėn e ēdo gjallese dhe frymėn e ēdo qenieje njerėzore. 

 

 


11

 

   Veshi a nuk i shqyrton vallė fjalėt, ashtu si i shijon qiellza ushqimet? 

 

 


12

 

   Ndėr pleqtė gjejmė diturinė, dhe gjatėsia e ditėve u jep edhe gjykimin. 

 

 


13

 

   Por tek ai gjejmė diturinė dhe forcėn, atij i pėrkasin mendja dhe gjykimi. 

 

 


14

 

   Nė rast se ai shkatėrron, askush nuk mund tė rindėrtojė; nė rast se fut nė burg dikė, askush nuk mund t`ia hapė. 

 

 


15

 

   Nė rast se i ndal ujėrat, ēdo gjė thahet; po t`i lėrė tė lira, pėrmbytin tokėn. 

 

 


16

 

   Ai zotėron forcėn dhe diturinė; prej tij varen ai qė mashtrohet dhe ai qė mashtron. 

 

 


17

 

   Ai i bėn kėshilltarėt tė ecin zbathur, i bėn gjyqtarėt tė pamend. 

 

 


18

 

   Kėput verigat e imponuara nga mbretėrit dhe lidh me zinxhirė ijet e tyre. 

 

 


19

 

   I bėn qė tė ecin zbathur priftėrinjtė dhe pėrmbys tė fuqishmit. 

 

 


20

 

   I lė pa gojė ata tek tė cilėt ka besim dhe i lė pa mend pleqtė. 

 

 


21

 

   Zbraz pėrēmimin mbi fisnikėt dhe ua liron brezin tė fortėve. 

 

 


22

 

   Zbulon gjėrat e thella tė fshehura nė terr dhe sjell nė dritė hijen e vdekjes. 

 

 


23

 

   I bėn tė mėdha kombet dhe pastaj i shkatėrron, i zgjeron kombet dhe pastaj i mėrgon. 

 

 


24

 

   U heq arsyen sundimtarėve tė tokės dhe i bėn tė enden nė vende tė shkreta pa rrugė. 

 

 


25

 

   Ecin verbėrisht nė terr pa dritė dhe i bėn tė ecin si tė dehur". 

 

 


Jobi 13

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: