Albanian Bible

Jobi 25

Jobi

Return to Index

Chapter 26

1

 

   Atėherė Jobi u pėrgjigj dhe tha: "Si e ke ndihmuar tė dobėtin, 

 

 


2

 

   ose si e ke ndihmuar krahun pa forcė? 

 

 


3

 

   Si e ke kėshilluar atė qė nuk ka dituri, dhe ēfarė njohurish tė mėdha i ke komunikuar? 

 

 


4

 

   Kujt ia ke drejtuar fjalėt e tua, dhe e kujt ėshtė fryma qė ka dalė prej teje? 

 

 


5

 

   Tė vdekurit dridhen nėn ujėrat, dhe kėshtu bėjnė edhe banorėt e tyre. 

 

 


6

 

   Para atij Sheoli ėshtė i zbuluar, Abadoni ėshtė pa vel. 

 

 


7

 

   Ai shtrin veriun nė zbrazėti dhe e mban tokėn pezull mbi hiēin. 

 

 


8

 

   I mbyll ujėrat nė retė e tij, por ato nuk ēahen nėn peshėn e tyre. 

 

 


9

 

   E mbulon pamjen e fronit tė tij, duke shtrirė mbi tė retė e tij. 

 

 


10

 

   Ka shėnuar njė kufi tė veēantė mbi sipėrfaqen e ujėrave, nė kufirin e dritės me terrin. 

 

 


11

 

   Kollonat e qiellit dridhen dhe habiten nga kėrcėnimi i tij. 

 

 


12

 

   Me forcėn e tij qetėson detin, me zgjuarsinė tij ka rrėzuar Rahabin. 

 

 


13

 

   Me Frymėn e tij ka zbukuruar qiejt, dora e tij ka shpuar tejpėrtej gjarpėrin dredharak. 

 

 


14

 

   Ja, kėto janė vetėm thekėt e veprave tė tij. Ē`murmurimė tė lehtė tė tij arrijmė tė dėgjojmė! Por vallė kush do tė arrijė tė kuptojė gjėmimin e fuqisė sė tij? 

 

 


Jobi 27

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: