Albanian Bible

Psalmet 146

Psalmet

Return to Index

Chapter 147

1

 

   Lėvdoni Zotin, sepse ėshtė njė gjė e mirė t`i kėndosh lavde Perėndisė tonė, sepse ėshtė e kėnaqshme dhe e leverdishme ta lėvdosh. 

 

 


2

 

   Zoti ndėrton Jeruzalemin, dhe mbledh tė humburit e Izraelit. 

 

 


3

 

   Ai shėron ata qė e kanė zemrėn tė thyer dhe lidh plagėt e tyre. 

 

 


4

 

   Llogarit numrin e yjeve dhe i thėrret tė gjitha sipas emrit tė tyre. 

 

 


5

 

   I madh ėshtė Zoti ynė, e pamasė ėshtė fuqia e tij dhe e pafund zgjuarėsia e tij. 

 

 


6

 

   Zoti larton njerėzit e pėrulur, por ul deri nė tokė njerėzit e kėqij. 

 

 


7

 

   Kėndojini Zotit me falenderim, kėndojini me qeste lavde Perėndisė tonė, 

 

 


8

 

   qė mbulon qiellin me re, pėrgatit shiun pėr tokėn dhe bėn qė tė rritet bari nė malet. 

 

 


9

 

   Ai i jep ushqime bagėtisė dhe zogjve tė korbeve qė thėrresin. 

 

 


10

 

   Ai nuk kėnaqet nė forcėn e kalit, dhe nuk gjen ndonjė gėzim nė kėmbėt e njeriut. 

 

 


11

 

   Zoti kėnaqet me ata qė kanė frikė prej tij, me ata qė shpresojnė nė mirėsinė e tij. 

 

 


12

 

   Lėvdo Zotin, o Jeruzalem, kremto Perėndinė tėnd, o Sion. 

 

 


13

 

   Sepse ai ka pėrforcuar shufrat e portave tė tua dhe ka bekuar bijtė e tu nė mes teje. 

 

 


14

 

   Ai e ruan paqen brenda kufijve tė tu dhe tė ngop me grurin mė tė mirė. 

 

 


15

 

   Dėrgon mbi tokė urdhėrin e tij, fjala e tij merr dheun. 

 

 


16

 

   Dėrgon borėn si lesh dhe pėrhap brymėn si hi. 

 

 


17

 

   Hedh breshėrin e tij si me copa; kush mund t`i bėjė ballė tė ftohtit tė tij? 

 

 


18

 

   Dėrgon fjalėn e tij dhe i shkrin ato; bėn qė tė fryjė era e tij, dhe ujėrat rrjedhin. 

 

 


19

 

   Ai ia ka bėrė tė njohur Jakobit fjalėn e tij, dhe Izraelit statutet e tij dhe dekretet e tij. 

 

 


20

 

   Ai nuk e ka bėrė kėtė me asnjė komb tjetėr; dhe ato nuk i njohin dekretet e tij. Aleluja. 

 

 


Psalmet 148

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: