Albanian Bible

Fjalėt e urta 8

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 9

1

 

   Dituria ka ndėrtuar shtėpinė e saj, ka gdhendur shtatė shtyllat e saj. 

 

 


2

 

   Ka vrarė kafshėt e saj, ka pėrzier verėn e saj dhe shtruar tryezėn e saj. 

 

 


3

 

   Ka dėrguar jashtė shėrbėtoret e saj; nga vendet mė tė larta tė qytetit ajo thėrret: 

 

 


4

 

   "Ai qė ėshtė budalla tė vijė kėtu!". Atij qė i mungon gjykimi i thotė: 

 

 


5

 

   "Ejani, hani nga buka ime dhe pini verėn qė kam pėrzier. 

 

 


6

 

   Lėreni budallallėkun dhe do tė jetoni, ecni nė rrugėn e arsyes". 

 

 


7

 

   Ai qė korrigjon tallėsin tėrheq mbi vete tė shara, dhe ai qė qorton tė pabesin merr tė shara. 

 

 


8

 

   Mos qorto tallėsin sepse ai do tė tė urrejė; qorto tė urtin dhe ai do tė tė dojė. 

 

 


9

 

   Mėsoje tė urtin dhe ai do tė bėhet edhe mė i urtė. Mėsoje tė drejtin dhe ai do tė rritė diturinė e tij. 

 

 


10

 

   Frika e Zotit ėshtė parimi i diturisė, dhe njohja e tė Shenjtit ėshtė zgjuarsia. 

 

 


11

 

   Sepse nėpėrmjet meje do tė shumohen ditėt e tua dhe do tė tė shtohen vite jete. 

 

 


12

 

   Nė rast se je i urtė, je i urtė pėr veten tėnde; nė rast se je tallės, pasojat do t`i kesh vetėm ti. 

 

 


13

 

   Gruaja budallaqe ėshtė zhurmėmadhe, aspak e zgjuar dhe nuk di asgjė. 

 

 


14

 

   Rri ulur te porta e shtėpisė sė saj, mbi njė fron nė vendet e larta tė qytetit, 

 

 


15

 

   pėr tė ftuar ata qė kalojnė nėpėr rrugė, qė shkojnė drejt nė rrugėn e tyre: 

 

 


16

 

   "Ai qė ėshtė budalla tė vijė kėtu!". Dhe atij qė i mungon arsyeja i thotė: 

 

 


17

 

   "Ujėrat e vjedhura janė tė ėmbla; buka qė hahet fshehurazi ėshtė e shijshme". 

 

 


18

 

   Por ai nuk e di qė atje janė tė vdekurit, qė tė ftuarit e saj janė nė thellėsinė e Sheolit. 

 

 


Fjalėt e urta 10

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: