Albanian Bible

Fjalėt e urta 11

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 12

1

 

   Kush e do korrigjimin do diturinė, por ai qė e urren kritikėn ėshtė budalla. 

 

 


2

 

   Njeriu i mirė gėzon pėrkrahjen e Zotit, por ky do tė dėnojė njeriun qė sajon plane tė kėqija. 

 

 


3

 

   Njeriu nuk bėhet i qėndrueshėm me pabesinė, por rrėnja e tė drejtėve nuk do tė lėvizet kurrė. 

 

 


4

 

   Gruaja e virtytshme ėshtė kurora e burrit tė saj, por ajo qė e turpėron ėshtė si njė krimb nė kockat e tij. 

 

 


5

 

   Mendimet e tė drejtėve janė drejtėsia, por synimet e tė pabesėve janė mashtrimi. 

 

 


6

 

   Fjalėt e tė pabesėve rrinė nė pritė pėr tė derdhur gjak, por goja e njerėzve tė drejtė do t`i ēlirojė. 

 

 


7

 

   Tė pabesėt janė pėrmbysur dhe nuk janė mė, por shtėpia e tė drejtėve do tė mbetet mė kėmbė. 

 

 


8

 

   Njė njeri lėvdohet pėr gjykimin e tij, por ai qė ka njė zemėr tė ēoroditur do tė pėrēmohet. 

 

 


9

 

   Éshtė mė mirė tė tė ēmojnė pak dhe tė kesh njė shėrbėtor, se sa tė tė nderojnė dhe tė mos kesh bukė. 

 

 


10

 

   I drejti kujdeset pėr jetėn e bagėtisė sė tij, por tė pėrbrendshmet e tė pabesėve janė mizore. 

 

 


11

 

   Kush punon tokėn e tij do tė ngopet me bukė, por ai qė shkon pas kotėsive ėshtė pa mend. 

 

 


12

 

   I pabesi dėshiron gjahun e njerėzve tė kėqij, por rrėnja e tė drejtėve sjell fryt. 

 

 


13

 

   Njeriu i keq kapet nė kurthin e mėkatit tė buzėve tė tij, por i drejti do t`i shpėtojė fatkeqėsisė. 

 

 


14

 

   Njeriu do tė ngopet me tė mira pėr frytin e gojės sė tij, dhe secili do tė marrė shpėrblimin simbas veprės sė duarve tė tij. 

 

 


15

 

   Rruga e budallait ėshtė e drejtė para syve tė tij, por ai qė dėgjon kėshillat ėshtė i urtė. 

 

 


16

 

   Budallai e tregon menjėherė pezmatimin e tij, por njeriu i matur e fsheh turpin. 

 

 


17

 

   Ai qė thotė tė vėrtetėn shpall atė qė ėshtė e drejtė, por dėshmitari i rremė thotė mashtrime. 

 

 


18

 

   Kush flet pa mend ėshtė si ai qė shpon me shpatė, por gjuha e tė urtėve sjell shėrim. 

 

 


19

 

   Buza qė thotė tė vėrtetėn, do tė bėhet e qėndrueshme pėrjetė, por gjuha qė gėnjen zgjat vetėm njė ēast. 

 

 


20

 

   Mashtrimi ėshtė nė zemrėn e atyre qė kurdisin tė keqen, por pėr ata qė kėshillojnė paqen ka gėzim. 

 

 


21

 

   Asnjė e keqe nuk do t`i ndodhė tė drejtit, por tė pabesėt do tė kenė plot telashe. 

 

 


22

 

   Buzėt gėnjeshtare janė tė neveritshme pėr Zotin, por ata qė veprojnė me ēiltėrsi i pėlqejnė atij. 

 

 


23

 

   Njeriu i matur e fsheh diturinė e tij, por zemra e budallenjve shpall budallallėkun e tyre. 

 

 


24

 

   Dora e njeriut tė kujdeshėm do tė sundojė, por dora e pėrtacėve do t`i nėnshtrohet punės sė detyrueshme. 

 

 


25

 

   Shqetėsimi nė zemrėn e njeriut e rrėzon atė, por njė fjalė e mirė e gėzon atė. 

 

 


26

 

   I drejti e zgjedh me kujdes shokun e tij, por rruga e tė pabesėve i bėn qė tė humbasin. 

 

 


27

 

   Pėrtaci nuk e pjek gjahun e tij, por kujdesi pėr njeriun ėshtė njė pasuri e ēmueshme. 

 

 


28

 

   Mbi shtegun e drejtėsisė ka jetė, dhe mbi kėtė shteg nuk ka vdekje. 

 

 


Fjalėt e urta 13

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: