Albanian Bible

Fjalėt e urta 13

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 14

1

 

   Gruaja e urtė ndėrton shtėpinė e saj, por budallaqja e shkatėrron me duart e veta. 

 

 


2

 

   Kush ecėn nė drejtėsinė e tij ka frikė nga Zoti, por ai qė ēoroditet nė rrugėt e tij e pėrēmon atė. 

 

 


3

 

   Nė gojėn e budallait gjejmė farėn e kryelartėsisė, por tė urtėt e ruajnė gojėn e tyre. 

 

 


4

 

   Aty ku nuk ka qe grazhdi ėshtė bosh, por bollėku i korrjes qėndron nė forcėn e kaut. 

 

 


5

 

   Dėshmitari i ndershėm nuk gėnjen, por dėshmitari i rremė thotė gėnjeshtra. 

 

 


6

 

   Tallėsi kėrkon diturinė dhe nuk e gjen, por dija ėshtė njė gjė e lehtė pėr atė qė ka mend. 

 

 


7

 

   Largohu nga njeriu budalla sepse nuk do tė gjesh dituri mbi buzėt e tij. 

 

 


8

 

   Dituria e njeriut tė matur qėndron nė tė dalluarit e rrugės sė tij, por marrėzia e budallenjve ėshtė mashtrim. 

 

 


9

 

   Budallenjtė qeshin me mėkatin, por midis njerėzve tė drejtė ėshtė falja. 

 

 


10

 

   Zemra njeh trishtimin e vet, por njė i huaj nuk mund tė marrė pjesė nė gėzimin e saj. 

 

 


11

 

   Shtėpia e tė pabesėve do tė shkatėrrohet, por ēadra e njerėzve tė drejtė do tė lulėzojė. 

 

 


12

 

   Éshtė njė rrugė qė njeriut i duket e drejtė, por nė fund ajo tė nxjerr nė rrugėt e vdekjes. 

 

 


13

 

   Edhe kur qesh, zemra mund tė jetė e pikėlluar, dhe vetė gėzimi mund tė pėrfundojė nė vuajtje. 

 

 


14

 

   Zemėrpėrdali do tė ngopet me rrugėt e tij, dhe njeriu i mirė do tė ngopet me frytet e tij. 

 

 


15

 

   Budallai i beson ēdo fjale, por njeriu i matur tregon kujdes tė veēantė pėr hapat e tij. 

 

 


16

 

   Njeriu i urtė i trėmbet sė keqes dhe largohet prej saj, por budallai zemėrohet dhe ėshtė fodull. 

 

 


17

 

   Ai qė zemėrohet me lehtėsi kryen marrėzi dhe njeriu qė ka qėllime tė kėqija ėshtė i urryer. 

 

 


18

 

   Teveqelit e trashėgojnė budallallėkun, por njerėzit e matur kurorėzohen me dije. 

 

 


19

 

   Njerėzit e kėqij do tė pėrkulen pėrpara njerėzve tė mirė dhe tė pabesėt nė portat e tė drejtėve. 

 

 


20

 

   Tė varfėrin e urren vetė miku i tij, por i pasuri ka shumė miklues. 

 

 


21

 

   Kush pėrēmon tė afėrmin e vet, mėkaton, por ai qė ka mėshirė pėr tė varfėrit ėshtė i lumtur. 

 

 


22

 

   A nuk devijojnė, vallė nga rruga e drejtė ata qė kurdisin tė keqen? Por ata qė mendojnė tė mirėn kanė pėr tė gjetur mirėsi dhe tė vėrtetėn. 

 

 


23

 

   Nė ēdo mundim ka njė fitim, por fjalėt e kota ēojnė vetėm nė varfėri. 

 

 


24

 

   Kurora e njerėzve tė urtė ėshtė pasuria e tyre, por marrėzia e budallenjve ėshtė marrėzi. 

 

 


25

 

   Njė dėshmitar qė thotė tė vėrtetėn shpėton jetėn e njerėzve, por njė dėshmitar i rremė thotė gėnjeshtra. 

 

 


26

 

   Nė frikėn e Zotit gjendet njė siguri e madhe, dhe bijtė e tij do tė kenė njė vend strehimi. 

 

 


27

 

   Frika e Zotit ėshtė njė burim jete, qė i shmang leqet e vdekjes. 

 

 


28

 

   Lavdia e mbretit qėndron nė turmėn e popullit, por shkatėrrimi i princit qėndron nė mungesėn e njerėzve. 

 

 


29

 

   Kush ėshtė i ngadalshėm nė zemėrim ėshtė shumė i matur, por ai qė rrėmbehet me lehtėsi vė nė dukje marrėzinė e tij. 

 

 


30

 

   Njė zemėr e shėndoshė ėshtė jetė pėr trupin, por lakmia ėshtė krimbi brejtės i kockave. 

 

 


31

 

   Kush shtyp tė varfėrin fyen rėndė atė qė e ka bėrė, por ai qė ka mėshirė pėr nevojtarin e nderon atė. 

 

 


32

 

   I pabesi pėrmbyset nga vetė ligėsia e tij, por i drejti ka shpresė nė vetė vdekjen e tij. 

 

 


33

 

   Dituria prehet nė zemrėn e atij qė ka mend, por ajo qė ėshtė nė zemrėn e budallenjve merret vesh. 

 

 


34

 

   Drejtėsia e larton njė komb, por mėkati ėshtė turpi i popujve. 

 

 


35

 

   Dashamirėsia e mbretit ėshtė pėr shėrbėtorin qė vepron me urtėsi, por zemėrimi i tij ėshtė kundėr atij qė sillet me paturpėsi. 

 

 


Fjalėt e urta 15

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: